ŘÍJEN BUDE MĚSÍCEM CHODIDEL!

úvodní (002) (002)

 

V říjnu se budeme důkladně zajímat o chodidla našich hráčů. V příštím týdnu spustíme velký projekt s názvem PHYSIOBOOK, který bude obsahovat důkladné testování funkčnosti této oblasti, která se bude týkat flexibility, síly a koordinace do pohybu. Další částí bude testování propriocepce, což je schopnost hlubokého čití, „vnímání terénu chodidlem“. PHYSIOBOOK nás bude provázet celým akademickým rokem a bude se týkat celého těla.

Před samotným spuštěním části věnující se chodidlům jsme se podívali na to, v jakém „prostředí“ chodidla pracují – tedy na velikost obuvi, ve které hráči absolvují trénink. Tedy na kopačky. Zjistili jsme, že 50 % hráčů má správnou velikost sportovní obuvi, 30 % má kopačky menší a 20 % dokonce výrazně menší (více než 2 čísla). Hodnoty byly zpracovány a u hráčů, kteří měli kopačky nevhodné velikosti, byli kontaktováni mailem rodiče. Pokud je vaše dítě akademik a žádný mail vám nedorazil, nemusíte zatím nic řešit. Upozorňuji ale, že chodidla mohou kdykoliv povyrůst a proto je vhodné, dokud růst není ukončen, alespoň 3-4 ročně chodidla kontrolovat.

20181004_125343 (002)

Měření jsme prováděli měřidlem Plus12, které, jak už název napovídá, má zabudovaný tvz. nadměrek 12 mm, který je nutný k tomu, aby prsty měly volný pohyb. Volné prsty znamenají dobrý odraz a správnou práci chodidla.

Co se stane, pokud hráč nosí dlouhodobě malé boty:

 • Strukturální deformity prstů na nohou (vbočený palec, kladívkovité prsty), otlaky, „kostky“, puchýře
 • Pokrčené prsty vedou k tomu, že není možný plynulý odraz chodidla, chodidlo není „odvíjeno“ a je přetěžováno
 • Větší výskyt přetížení úponů a drobných svalů v chodidle
 • Vznik plantární aponeuritózy (zánět chodidlové fascie s bolestí v oblasti paty)
 • Vznik metatarzalgií (bolesti v nártu)
 • Větší riziko vzniku distorzí kotníku
 • Přetěžování kolen, zejm. jejich vnitřní části (dlouhodobě až přetížení vnitřního menisku)
 • Potíže mohou být i výše – bolesti kyčlí, zad apod.

Jak správně chodidla měřit:

 • Hráč se postaví na měřidlo a to až k zadní části. Pohyblivou část k nastavte k nejdelšímu prstu nohy (někdy je to palec, někdy ukazováček).
 • Měřidlo vložte do obuvi a přitlačte co nejvíc vzad k patě.
 • Ideálně strčte ruku dovnitř a zkontrolujte, zda je měřidlo nezkroucené a najděte nejdelší část boty.
 • Velikosti chodidla a boty by měla být stejná! Odečet velikosti se provádí v zadní části měřidla.

 

Nezapomeňte:

 1. Měření se provádí ve stoje. (Chodidlo musí být zatížené, aby se klenba snížila jako při zátěži. Zkusit můžete i měření ve stoji na jedné noze, v některých případech se noha může ještě protáhnout.)
 2. Vždy měřte obě nohy (délka nemusí být stejná a je potřeba se řídit vyšší hodnotou).

 

Svým potomkům prosím vždy zdůrazňujte, že podstatné není mít poslední model známé značky, ale mít v pořádku chodidla. Tedy správná velikost obuvi, její lehkost a ohebnost je znakem, podle kterého bychom se měli ve výběru obuvi rozhodovat. Nikdo přece nechce hrát fotbal v botách, připomínající přezkáče.

 

RFA nabízí možnost zapůjčení měřidla pro nákup nové obuvi. Stačí, když si nákup naplánujete a na daný den (ev. víkend) si akademik měřidlo půjčí.