Akademie Cup 2019: souhrn 3. hracího dne

Třetí ročník Akademie Cupu o pohár Karla Poborského se ve svůj třetí hrací den z Nových Sadů vrátil zpátky do olomouckého areálu v Řepčíně, kde probíhaly líté boje Regionálních fotbalových akademií (RFA) a čtyř klubových výběrů i v pondělí.

Od brzkého dopoledne se dohrávaly obě základní skupiny, otevřená zůstávala už pouze skupina B. V „áčkové“ skupině byl postup Sparty do finále jasný už v úterý. Z poháru Karla Poborského se nakonec radovali hráči Sparty, kteří ve finále udolali skotské Glasgow.

Skupina A

Tentokrát až jako druhá přišla na řadu dohrávka skupiny A. První místo Sparty již sice bylo jisté, přesto se Pražané celkem nečekaně dočkali první porážky na turnaji. Ve velkém horku RFA Pardubického kraje dokázala duel zvrátit na svou stranu.

„Nepředvedli jsme vůbec dobrý výkon. A to i bez ohledu na to, že jsme trošku promíchali sestavu a pošetřili síly na finále,“ kroutil hlavou trenér Sparty Michal Vychodil.

„Naprosto všichni hráči ve Spartě mají velkou kvalitu, je to pro nás velký výsledek. Hráli jsme ve vysokém tempu, předvedli super fotbal,“ chválil naopak své svěřence kouč výběru Pardubického kraje Miroslav Štichauer.

 

A to přitom Východočeši nevstoupili do turnaje vůbec dobře. Hned na začátku prohráli s Jihočeským krajem a remizovala se Slováckem. „Postupně jsem se ale zlepšovali. Dali jsme 16 gólů v pěti zápasech. Z mé strany velká spokojenost s kompaktností, součinností i individuálními výkony, tedy všemi atributy, které by měli hráči akademie naplňovat,“ dodal Štichauer své hodnocení. Zároveň složil poctu organizátorům. „Vysluhují za naší RFA velkou jedničku.“

Třetí příčku obsadila i přes závěrečnou vysokou prohru RFA Kraje Vysočina, čtvrtí pak Jihočeši. Slovácko naopak i před výborný start do turnaje nakonec muselo skousnout až pátou příčku, šestá byla pořádající RFA z Olomouckého kraje.

RFA Kraje Vysočina – RFA Olomouckého kraje 0:6

Branky: 3x Slatinský, Studený, Dohnálek, Vaněk

RFA Pardubického kraje – AC Sparta Praha 3:2

Branky: 2x Šmahel, Henč – Tesař, Osmani

1. FC Slovácko – RFA Jihočeského kraje 2:2

Branky: Čermák, Kostka – Svatek, Smejkal

Skupina B

Ve skupině B nebylo naopak pořád ještě nic jasné. Celkem tři celky – Glasgow, Slavia a RFA Moravskoslezského kraje – měly ještě ve svých rukách postup do finále. A všechny tři nakonec zvládly zvítězit. Glasgow dokonce vsítilo hráčům ze západních Čech sedm branek. Hattrickem se na jasné výhře Skotů podílel Robbie Ure, který už tak naprosto dominoval tabulce střelců.

Slavii k postupu do finále nakonec nepomohlo ani vítězství nad RFA Ústeckého kraje, svěřenci Marka Jarolíma tak ukončili skupinu vinou horšího skóre na druhém místě. Vzájemnou bilanci měli spolu s RFA Moravskoslezského kraje a Glasgow shodnou, každý z celků dokázal alespoň jednomu z této trojice sebrat všechny body.

Právě RFA Moravskoslezského kraje, vítěz 1. ročníku Akademie Cupu, zanechal velmi pozitivní dojem. „Měli jsme ambice v turnaji uspět nejenom výsledkově, ale chtěli jsme uspět i po herní stránce. Slavia a Glasgow jsou kvalitativně někde jinde. Fakt, že jsme dokázali uhrát stejný počet bodů jako oni, je sám o sobě úspěch,“ hodnotil kouč Slezanů Robert Blaško.

Sám však litoval pondělního souboje s výběrem Slavie, který prohráli 0:2. „V prvním poločase jsme byli lepší. Pokud bychom uhráli remízu, mohli jsme jít do finále,“ smutnil. Zároveň ale vyzdvihl výkon svého výběru a samotnou organizaci Akademie Cupu. „Organizátorům patří poděkování, turnaje vyšel na jedničku. Předváděli jsme dobrý fotbal a měli jsme i dobrou atmosféru mimo hřiště,“ kvitoval Blaško.

RFA Moravskoslezského kraje navíc přispěla i na charitativní akci, která probíhala během celého turnaje. „My jako realizační tým jsme se složili, ale naši kluci vybrali také zajímavou částku, před tím smekám,“ děkoval Blaško.

Celková částka, která byla vybírána mezi organizátory a účastníky, se vyšplhala až na 20 000 korun. Věnována byla na konto spolku Úsměvy, který pomáhá lidem s Dawnovým syndromem.

Ohledně organizace Akademie Cupu si s ním notoval i Mario Rossi, lodivod RFA Jihomoravského kraje. „Musím poděkovat RFA Olomouckého kraje, to jak vše od A do Z bylo připraveno, byla fantazie.“

Jižní Morava nakonec skončila na čtvrté příčce skupiny A. „Sice jsme nakonec mohli hrát o třetí pozici, ale od začátku se to pro nás nevyvíjelo moc dobře. Dostali jsme v pondělí sedm branek od Slavie. Nevěděli jsme, co to s kluky udělá po psychické stránce,“ připomenul Rossi. Zároveň dodal i jeden další veledůležitý aspekt, který zmiňovali i další trenéři: „Horko bylo úmorné, kór když jsme hráli dva zápasy po sobě. Ale na druhé straně to všichni měli stejné,“ dodal.

Pátou příčku bral výběr RFA Plzeňského a Karlovarského kraje, šestou pak RFA Ústeckého kraje.

Glasgow Rangers – RFA Plzeňského a Karlovarského kraje 7:0

Branky: 3x Ure, 2x Lindsay, Dunlop, Pasnik

RFA Ústeckého kraje – SK Slavia Praha 1:6

Branky: Jungmann – 3x Beran, Jinoch, Novák, Toula

RFA Jihomoravského kraje – RFA Moravskoslezského kraje 0:2

Branky: Mikulenka, Kromer.